Zanedlouho bude slavit 100 let časopis JUNÁK …

Návštěvníkovi této stránky pravděpodobně netřeba připomínat, že „JUNÁK  – časopis pro dospívající mládež“ je nejstarším doposud stále tiskem vycházejícím časopisem. 15.ledna 2015 uplyne 100 let od vydání 1.čísla.

Předpokládám, že možnost přečíst či alespoň prolistovat první vydaná čísla JUNÁKA nebylo dopřáno mnoha dnešním skautům. Ale to by se mělo během pár měsíců změnit.

junak_1916

V rámci probíhající ho projektu „Digitalizace všech vydaný čísel JUNÁKA od roku 1915“ – viz aktuální výzva – přinášíme malou ochutnávku – kompletní 2. ročník – z roku 1916! S hezkou „alšovskou“ hlavičkou časopisu. Skeny kompletního 2.ročníku dodal Bobo – Roman Šantora.

Na www.detske-casopisy.cz je již k dispozici i kompletní 31.ročník časopisu JUNÁK >>>

Ale zpět k 2.ročníku – právě probíhající Světová válka je reflektována i v časopise JUNÁK. Například  ve 3.čísle na straně 40 –  U táborového ohně — v Rusku.

Leželi jsme ve vesnici O . , co armádní záloha; od bitevní čáry dělilo nás 6—8 posic a jen bzukot »těžších wertsendungů« a rudá záplava na východním nebi dávala nám tušit blízkost bojiště.
Byl krásný, vlahý, letní večer. Seskupeni kol ohně, prosili jsme našeho setninového velitele, poručíka R . , aby nám něco vypravoval o té vojně; šel již po druhé do pole. Dnes byl v dobré náladě, neboť zamlouvala se mu D r . Č. a mnou připravená večeře a proto bez dlouhých pobídek zapálil si cigaretu, vypustil několik obláčků dýmu a začal: »Bylo to u Z.., kde leželi jsme spolu s Maďary asi 4 0 0 kroků od hřbitůvku, který měli Rusové silně obsazený. Byl tmavý, chladný, podzimní večer; palba utichala, jen čas od času ozval se monotónní hlas strojní pušky a na pravém křídle míhaly se obchvíli rakety ve vzduchu. Kol půl desáté hlásí telefon, že do vesnice dojely kuchyně. Okamžitě dal jsem rozkaz, aby každý pátý muž vzal jídelní misky svých čtyř sousedů a nepozorovaně odplížil se podél bitevní čáry k silnici a po ní do vesnice pro jídlo. Netrvalo to ani půl hodiny a od silnice zarachotila vzduchem ruská salva a hned na to dvě strojní pušky sypaly ostrým tempem smrtící kuličky. Hlavou bleskne mi, že Rusové tuší blízkost našich kuchyní — anebo bojí se námi chystaného útoku? Pátral jsem temnou nocí, ale marně. …..“

Přenes se prostřednictvím časopisu JUNÁK do reálií roku 1916 – prismatem dospělých, kteří se pokoušeli zachytit jak je asi  vnímala tehdejší „dospívající mládež“.

Stáhni si JUNÁKA do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

JUNAK_2_(1916)_rejstrik

JUNAK_2_(1916)_1

JUNAK_2_(1916)_2

JUNAK_2_(1916)_3

JUNAK_2_(1916)_4

JUNAK_2_(1916)_5

JUNAK_2_(1916)_6

JUNAK_2_(1916)_7

JUNAK_2_(1916)_8

JUNAK_2_(1916)_9-10

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *