SCAMPŮV ŽETON DOBRÉHO SKUTKU

Jde o přenosný Scampův žeton Dobrého skutku, který si konkrétní skaut každý den ráno vloží do své levé kapsy, aby v průběhu dne, po splnění prvního Dobrého skutku, si jej předal do své pravé kapsy. Žeton mu připomněl jeho životní pravidlo, aby každý den vykonal alespoň jeden Dobrý skutek.

sZds

U správného skauta se předpokládá, že po určité době se mu tento rituál stane tak samozřejmým, že ke každodennímu vykonání Dobrého skutku již nebude potřebovat připomínku SŽDS a proto může SŽDS zapůjčit dalšímu ze svých bratrů a tak může SŽDS dlouhodobě kolovat a být předáván dalším a dalším a tak plnit své poslání.

Předpokládá se, jeho napodobování, kopírování a jeho výroba z různých materiálů (dřeva, kůry, kovu, látky jiných tkanin a materiálů, nejlépe přírodních). Originálem však zůstáva výhradně výrobek z kůže.

Vysvětlení výtvarného pojetí Scampova žetonu Dobrého skutku:

  1. Kompozicí je kruh Je to znak Života – každodenního činu, výzva k opakování , proto střídá dvě strany. Myšlenku dobra a pak reálný skutek.
  2. Otevřená skautská lilie, která není specifikovaná, s volným prostorem , vyzývajícím ke vstupu s prvním každodenním dobrým skutkem.
  3. DOBRÝM – je úmysl – myšlenka
  4. SKUTEK – je každodenním naplněním tohoto důsledku
  5. Volba malého písma ( minuskule ) připomíná princip tvořivé pokory
  6. Obě strany – platí pouze společně a dohromady , jako forma jednoty DOBRA a SKUTKU
  7. Jde skrytou, nikoliv vnější okázalost ( na kroji apod. ) Osobní mysterium činu. s volným prostorem s volným prostorem

 

Scampův žeton dobrého skutku se šíří

Konej dobro

Představení Scampova žetonu dobrého skutku na táboře

Scamp – ing. arch. Stanislav Žalud je celoživotním členem skautského hnutí, ve Svazu skautů a skautek České republiky opakovaně zastával funkci náčelníka kmene OS. Je nositelem nejvyššího Svazového vyznamenání – Čtvrté orlí pero. Žije v Přerově.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *