Lilie skautská byla nepřímo inspirována Foglarem

Měl jsem rozepsán delší text o jednom z hitů skupiny Taxmeni  – písničce „Lilie skautská„. Napadlo mne požádat zakládajícího člena Taxmenů Jaroslava Čvančaru, aby mi o téhle písničce napsal něco sám. Odpověď přišla nečekaně rychle – mail jsem odesílal ráno 4:50 a odpověď dorazila už v 9:50. A to je dnes Silvestr! A tak jsem svůj text smazal a nahradil jej tímto úvodem : -)

Jáčkův text prokládám několika videoklipy k této písničce – od záznamu z koncertu (1990), přes profesionální videoklip (1994) k amaterskému videu slovenských skautů (2010).

„Hudbu k písni Lilie skautská napsal náš tehdejší zpěvák Josef Sklenář, aranž sestavil kontrabasista Vladimír Dušek a text je dílem textaře Mirka Roba. Tak byla tato jména uvedena na singlu, které v roce 1991 vydalo hudební vydavatelství PANTON. Jako druhou píseň jsme k tomu nahráli Novoroční od Michaela Žantovského. Obal, s využitím kvašové ilustrace Zdeňka Buriana a pérovky Jaroslava Foglara ke knize Hoši od Bobří řeky, zpracoval grafik Vladimír Vondruška. Organizační administrativu měl tehdy na starost náš manažér Vladimír Císař.

Jak známo díla, hudební dílka, především texty, málokdy vznikají přímočaře, jednoduše. Jestliže mám zodpovědět dotaz, jaký byl můj podíl na „autorství“ této písničky, tak podotýkám, že žádné nároky jsem si nikdy nedělal a nedělám. Ovšem k inspiraci bych se musel vrátit do svých jinošských let, kdy v letech 1960-1967 jsem byl pod přezdívkou Jáček členem oddílu Jaroslava Foglara-Jestřába. A stalo se, že na letním táboře u slovenské říčky Belá, před tzv. „třináctou nocí“, Jestřáb formou pastelkového kolečka zapisoval do „Táborového lejstra“, kdo kolik již od roku 1925 absolvoval táborů. Na tom  lejstru bylo napsáno bezmála osm stovek jmen chlapců. Při pročítání jmen se Jestřáb některých pozastavil a těm, které to zajímalo, nastínil některé z pohnutých osudů. U některých bylo křížkem vyznačeno, že již nežijí. Pamatuji, že Jestřáb připomenul příběh, který se stal nedlouho po komunistickém puči v roce 1948. Stalo se to možná v roce 1949 či 1950. Dva bývalí členové oddílu, bohužel jména jsem si nezapamatoval, se tehdy pokusili neúspěšně o útěk za hranice. Zatímco jeden strávil poté několik roků v uranových dolech, druhý byl snad zastřelen přímo na hranicích. To mě tehdy uvízlo v paměti. Podobných osudů se ovšem v těch pohnutých padesátých letech odehrálo více.

Tak někdy v roce 1990 vznikl námět na text. Požádal jsem textaře Mirka Roba s tím, že jsem mu příběh převyprávěl. Píseň jsme poprvé zahráli a zazpívali na „Country aréně“ v pražském Kulturním domě Eden (těch jsme uspořádali celkově více jak dvacet, věnovaných např. válečným parašutistům, trampům, vodákům, opuštěným zvířatům a v tomto případě i skautům). O rok později jsme píseň nahráli pro firmu PANTON. Na obalu desky jsme uvedli, že píseň věnujeme Jaroslavu Foglarovi a všem skautům.

A ještě jednu malou zajímavůstku, které si doposud možná nikdo ani nevšiml – na obal jsme graficky v morseovce zakódovali nápis „Buď připraven“.  Píseň vyšla ještě v témže roce na LP desce COUNTRY ARÉNA.

A jen tak pro úplnost: v roce členové Taxmenů pomáhali při vzniku CD Hoši od Bobří řeky zpívají. Co se týče mé osoby, tak v souvislosti s písní Lilie skautská lze snad hovořit jen o jakési roli iniciátora, chcete-li autora námětu a „hlídače“, aby píseň nevyzněla příliš pateticky a okázale. Pochopitelně mě těší, že se rozlétla k táborákům, do kluboven, do společenství skautů i neskautů. O to více, že v naši zemi nyní převažují tendence neschopnosti vyrovnat se s vlastní minulostí.

S pozdravem Jaroslav Čvančara-Jáček.“

Na léta klukovský si často vzpomínám
na první skautskej slib na jeho krásný slova
a v duchu s bráchou zas pod stanem usínám
skončil den v táboře a do tmy houká sova

Novej rok přines mráz a únor v srdcích led
zlej vítr zafoukal ve stepi od východu
sebral nám naději né nebude to med
stát za svým názorem a nejít do průvodu

Lilie skautská ohněm kalená
máme ji v sobě v nás nikdy nezvadne
dej bůh ať hvězda krví zbarvená
už jednou, provždy zapadne

Poslední prázdniny bratr řek akorát
skautskému slibu my zůstanem věrný
za to nám na podzim přišili na kabát
vojenský vejložky jak saze černý

Když jsme pak po vojně svobodni chtěli být
zbylo nám jediné přejít hraniční čáru
novýho bobříka odvahy ulovit
pod stanem usínat a hrávat na kytaru

Lilie skautská ohněm kalená
máme ji v sobě v nás nikdy nezvadne
dej bůh ať hvězda krví zbarvená
už jednou, provždy zapadne

Vidím tu krutou noc vidím vše jako dnes
plazím se po zemi kolem nás ostnatej drát
zableskly výstřely po krku skočil pes
tys brácho odešel do věčnejch lovišť spát

To už mi nebylo bráško můj do tance
ani jsem nemoh’ ti naposled zamávat
na rukách pouta a k tomu kopance
před sebou uran na osm let dolovat

Lilie skautská ohněm kalená
máme ji v sobě v nás nikdy nezvadne
dej bůh ať hvězda krví zbarvená
už jednou, provždy zapadne

Lilie skautská ohněm kalená
máme ji v sobě v nás nikdy nezvadne
dej bůh ať hvězda krví zbarvená
už jednou, provždy zapadne

Lilie skautská ohněm kalená
máme ji v sobě v nás nikdy…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *