Bařinka – nejstarší skautská dřevěnice

Tato informace není 100% ověřená, ale podle dostupných informací, není žádná dřevěnice v majetku českých skautů, starší než Bařinka.

Valašská dřevěnica, vysoko v horách,  kousek od státní hranice se Slovenskem, byla postavená asi mezi lety 1885-86.  Je tedy stará bezmála 130 let.

„…. chalupa byla  obydlena asi do r. 1975. U chalupy byla louka, chovala se tam kráva i koza, chlívek, na půdu se chodilo venkovním schodištěm. Za chalupou na svahu byla studánka. …“ (svědectví Jaroslava Havrlanta st.)  >>>

Skauti ji pro své aktivity získali v roce 1993, prostřednictvím Nadace FONS.  V roce 2003 byla definitivně převedena do majetku vsetínských skautů.

Skautská chalupa Bařinka

Skautská chalupa Bařinka

Opravné stavební práce na zpustlé dřevěnici započaly díky skautům už v roce 1993 – podzimní přestavbou kamen a osazením okenních rámů, čímž se chalupa stala zamykatelnou a tím i (částečně) obyvatelnou. Následovalo natírání střechy a … spousta dalších prací, která snad ani nemá smysl vyjmenovávat. Nutno podotknout, že na Bařinku prakticky nevede sjízdná cesta, tudíž i veškerý materiál zde musel být vynesen na zádech vsetínských skautů. Mnozí z nich znají kilometrový „bařinkovský“ kopec doslova kámen po kameni

Zkrátím to – o Bařince vznikly písničky, filmy, premiéru tu mělo spoustu originálních akcí, uskutečnilo se zde tisíce nezapomenutelných setkání, … Úžasné místo s úžasným GENIUS LOCI.

Původní písnička k filmu „Na Bařince, tam je dobře“ :

 

Takovej normální den surrealisticko-dadaistická filmová vlna na Valašsku  – 1. hraný film s Bařinkou s původní hudbou …

Na Bařince tam je dobře – k tomuto exempláři by se hodilo připomenout, že se jedná o pokus na reklamu skautské chalupy Bařinka. V úvaze je i pokračování, kde by se blýskly jako hlavní protagonisté spíše cérky a navíc i digitální technologie, které dnes už s sebou všude taháme. Tak snad někdy příště…  – 2. film s Bařinkou s původní písničkou

Pokud by jste chtěli na Bařinku podniknout výpravu, můžete se podívat na volné termíny a v případě potřeby si rovnou rezervovat dny, které by vám vyhovovaly >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *